Egzotik sebzeler

07 Ağustos 2013 08:06

Sadece meyvelerin değil sebzelerin de ilginç ve egzotik çeşitleri var. Bu yıl yeni tatlar keşfederek sebze tabaklarını renklendirmek isteyenler için fazla duyulmamış sebzeleri derledik...

Sebze yemeyi sevmeyenlerden misiniz? Belki de aynı tatlardan sıkılmış olabilirsiniz. Oysa dışarıda yenilebilir, sağlıklı ve lezzet dolu kök, yaprak, meyve ve sebzelerle dolu bir dünya var. Ülkemizde sebze çeşitliliği konusunda bir sıkıntımız yok ama dünyada o kadar fazla yenilebilir farklı bitki var ki... Belki adını bile duymadığınız bu ilginç sebzelerden bazılarını birlikte tanıyalım.

Oca
Bu rengarenk kök bitkisinin yetiştirilme alanı Güney Amerika’daki Andes. Oca’nın bir sürü çeşidi ve lezzeti var; fakat genelleme yapacak olursak patatesten daha ekşi-tatlı bir aromaya sahip ve çeşitleri nişastalıdan meyvemsi ferahlıkta olana kadar uzanıyor.

Tiger Nut
Kuruyemiş gibi gözükse de bu bir yumru kök ve tarihi antik Mısır’a kadar dayanıyor. Günümüzde İspanya gibi Güney Avrupa ülkelerinde de görülüyor. Tiger nut yenmeden önce ılık suda yumuşatılıyor, böylece tatlı fındık aroma ortaya çıkıyor. Bir diğer özelliği ise suyu laktoz intoleransı ve veganlar için süt yerine geçebilecek nitelikte.

Romanesco
Bu ilginç bitki için esasında karnabaharın egzotik versiyonu diyebiliriz. Bakarken kafanız karışıyorsa, çıkıntıların doğal bir biçimde Fibonacci sayılarını takip ettiğinden olabilir. Romanesco’yu yerken ise içerdiği C, K vitaminleri, lif ve karotenoidler ile daha sağlıklı hissedeceğiniz kesin.

Kohlrabi
Yabani kabağın akrabalarından Kohlrabi, dünya üzerindeki 150 en sağlıklı yemekler listesinde. En fazla tüketildiği yer ise Hindistan ve Kashmiri diyetinin olmazsa olmazı. Bu bitki üzerindeki herşey ise yenilebilir. Köklerini kızartıp, yapraklarını salataya koyabilir, sulu ve keskin sebzeyi ise düşük kalorili bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Salsify
Bu bitkinin ayçiçekle ilgili bir bağlantısı olduğu düşünülüyor, fakat yenilebilir bir kök olduğu kesin. Avrupa ve Yakın Doğu’da tüketilen bu tarihi bitkinin sağlık açısından faydalı olduğu ve yılan ısırıklarına iyi geldiğisöyleniyor. Tadı ise enginar kalbini andırıyor.

Nopales
Bu leziz bitki; değil yemek dokunmaya bile cesaret edemeyeceğiniz türden bir kaktüs. Oysa kabuğunu dikkatlice soyduktan sonra içinden yemeye doyamayacağınız sulu bir lezzet ortaya çıkıyor. Meksika’da yaygın olarak görülen Nopales tacolar için vejetaryen bir alternatif.


Manioc
Cassava adıyla da bilinen Manioc Güney Amerika’da tropikal bölgelerde görülen nişastalı bir kök bitkisi. Dünya üzerinde 502 milyon kişiye karbonhidrat sağlayan bu bitki açlığın giderilmesinde de önemli bir yere sahip. Geniş kullanımının yanı sıra Kuzey Amerika’da marketlerde pek alışılmamış bir bitki. Bunun nedenlerinden biri ise düzgün hazırlanıp temizlenmezse zehir taşıyabilmesi.

Fiddleheads
Maine başta olmak üzere İngiltere sakinleri bu bitkinin egzotik olmadığını düşünürler; çünkü sarmal yapıdaki Fiddleheads haşlandıktan sonra mayonez veya tereyağıyla sunulan geleneksel bir yemek haline dönüşüyor. Ancak uyaralım Fiddlelar yabani mantar gibi, kiminin lezzetine doyum olmuyor, kimileri ise zehirli olabiliyor.

Bu konu hakkında yapılan yorumlar

Yorum Yaz
Bu konuya yorum yazan ilk kişi siz olun!